Masa Critica

Discutii, pareri, idei despre Masa Critica din Romania, actiune a biciclistilor.

AcasaAcasa  CalendarCalendar  FAQFAQ  CautareCautare  MembriMembri  GrupuriGrupuri  InregistrareInregistrare  Conectare  
Ne vedem vineri, 24 septembrie 2010, ora 18:00, in fata Primariei Brasov, la Masa Critica! Anuntati cat mai multa lume! Numai impreuna putem face ceva.

Distribuiţi | 

ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Robert Lazar
Admin

MesajSubiect: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   Mier Iun 09, 2010 8:17 pm

Am vorbit zilele trecute cu cineva care are in folosinta un ONG din Brasov dar care este inactiv. Din pacate, aceasta organizatie nu are activitate si ar vrea sa il transfere mie. Asta ar implica schimbarea sediului social si schimbarea numelui. Eu m-am gandit de ceva timp sa infiintez un ONG, asta dupa ce multi mi-au sugerat asta si dupa ce cateva companii si firme mi-au comunicat ca ar fi dispuse sa sponsorizeze actiunile unei asemenea entitati juridice. Dupa ce am umblat pe ici pe colo dupa informatii, am aflat ca infiintarea unei organizatii de la zero ar fi destul de laborioasa.
Acest tip cu care am vorbit mi-a spus ca ar vrea sa renunte la ONG in schimbul sumei de bani care ar acoperi toate operatiunile de transfer de sediu social si schimbarea denumirii. Practic, trebuie stransi niste bani care cu care sa se poata plati transferul.
Nu stiu exact despre ce suma este vorba, nici tipul respectiv nu stie, dar fiindca in zilele acestea el va fi ocupat cu niste acte legate de acel ONG, se va interesa si imi va comunica exact suma necesara. Totusi, mai mult ca sigur ca va costa mai putin decat infiintarea unui ONG.
As vrea sa stiu daca ar fi cineva dispus sa ajute cu o suma de bani - oricat - la aceste operatiuni sau cu orice fel de sfaturi legate de ONG si infiintarea lor, consultanta etc.
Multumesc
Robert Lazar
0724 / 348 215
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://www.robertlazar.info
glevi

MesajSubiect: Re: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   Joi Iun 10, 2010 3:17 am

Buna Robert,
Sa scrii pe forum de ce suma va fi nevoie,asta cind iti va comunica Cristi.Si atunci fiecare ar fi bine sa cotizeze cu o suma,indiferent cit.Ideea e ca ar trebui ca suma cu care am putea sa te ajutam(adica sa va ajutam)sa nu fie sub 5 lei,asa ma gindesc eu.Ptr ca daca lumea ar fi sa cotizeze cu 1 leu,nu prea se poate face nimic,si atunci nu se aduna nimic.Deci sa rezolvi repede cu Cristi.Bafta.
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Robert Lazar
Admin

MesajSubiect: Re: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   Vin Iun 11, 2010 1:08 pm

transferul de sediu social costa in jur de 300 de lei. alte operatiuni (gen schimbarea numelui), tot in jurul acelei sume se invart.
Sus In jos
glevi

MesajSubiect: Re: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   Vin Iun 11, 2010 2:45 pm

Daca toti cei care au participat la masa critica din luna Mai ar da cite 1 leu s-ar aduna banii.Si cred ca nu e o suma care sa nu ne putem permite.Pina la urma un leu gasesti si pe strada,ma rog,in unele cazuri.Asta inseamna 300 de biciclisti X 1 leu = 300 lei sau 60 biciclisti X 5 lei = 300 de lei.Cred ca atitia biciclisti sint in Brasov.Si sa ajungem si noi ca Geo Bate Saua,sa reusim sa avem un turism pe bicicleta,sa ne vada soferii in trafic,etc.

Sa ne spui Robert cum facem?cind,cum si unde sa iti dam banii ptr transfer,si cit?Ptr ca eu nu cred ca in brasov nu sint cel putin 300 de biciclisti,pot sa bag mina in foc ca sint chiar 1000,daca nu mai multi,dar............exista acet "dar",care incurca lucrurile.
Sus In jos
radubv

MesajSubiect: Buna   Mar Iun 22, 2010 7:28 pm

Eu merg pe ideea prezentata de Glevi prin care putem solicita tuturor celor care participa la Masa Critica un ajutor financiar intre 5- 10 lei pentru sustinerea unui ONG dedicat biciclistilor brasoveni.
Oricum sunt inca de parere ca nu am gasit cele mai bune mijloace pentru popularizarea Masei Critice la nivelul orasului Brasov. As vrea sa vad acea masa critica care va avea un numar impresionant de participanti....500 de oameni sa spunem....

Bafta Robert
Sus In jos
jantea.marius

MesajSubiect: :)   Joi Iun 24, 2010 7:14 pm

Eu sunt deacord cu ideea unui ONG, si sincer ar fi pacat sa nu se faca si asa ceva in Brasov. La fel cum spunea si Glevi, ar putea fi concursuri, ture.. relieful si pozitionarea orasului nostru ne permit.. sunt deacord deasemenea sa achit lunar o taxa.. practic, stiind ca banii aia se duc spre ceva folositor, nu m-ar deranja sa dau 2 lei lunar, cotizatie, pentru faptul ca fac parte dintr-un ONG. Parerea mea. Si cred ca sunt destul de multi oameni ca mine.
Ideea este ca totul trebuie sa aibe un inceput.. Ar mai fi o chestie sa se faca masa critica si pe pista de biciclete.. pentru ca multi pietoni sunt atrasi ca un magnet de banda galbena.. daca il claxonezi, se da din calea ta, dupa ce treci tu, se pune la loc.. cum ar fi sa treaca 30 de biciclisti in sir indian? Smile
Deasemenea consider ca ceva trebuie sa existe. O baza sau ceva. Practic daca este sa aduni de acum 300 de oameni, membrii ai potentialului ONG, vei avea de furca cu 300 de pareri, 300 de oameni cu opinii diferite. Fiecare vrea ceva, si este normal! De aceea.. dupa ce bazele vor fi puse la punct, se poate mediatiza acest lucru, nu stiu daca exista un ONG pentru biciclisti la ora actuala prin imprejurimi.
Toate cele bune, si daca aveti nevoie de ceva, eu sunt pro.. mai greu cu banii, tocmai ce am renuntat la munca in favoarea vacantei.. dar daca e ceva organizat, se gasesc 2-3 lei:)
Sper sa ne vedem maine!
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://ieriafostazi.wordpress.com
glevi

MesajSubiect: Re: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   Mier Iun 30, 2010 2:53 pm

Buna,Ce se mai aude de ONG?Sa preluat,sau nu,se face ceva sau nu?
Sus In jos
Robert Lazar
Admin

MesajSubiect: Re: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   Mier Iun 30, 2010 5:59 pm

cred ca se va infiinta unul de la zero.
Sus In jos
Robert Lazar
Admin

MesajSubiect: Re: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   Joi Iul 08, 2010 1:45 am

Pentru ca deja sunt hotarat sa infiintez un ONG, am luat legatura cu un avocat care maine imi va comunica exact costurile pe care le implica infiintarea acestuia.
Vreau sa stabilesc inca de la inceput cateva chestii.
Voi incepe cu Denumirea ONG-ului, pentru ca acesta este primul pas care trebuie facut. De indata ce voi afla exact pretul necesar infiintarii ONG-ului, voi veni cu alte chestiuni. Deocamdata, ramanem la nume.

Vreau sa imi dati idei de denumiri pentru un ONG care sa sprijine mersul pe bicicleta in Brasov. Eu am deja cateva nume in cap, dar vreau sa vad si voi ce ganditi. ONG-ul, in principiu, daca ne ajuta Dumnezeu, va organiza evenimente cu tenta ecologisto-ciclista, va realiza actiuni care sa apere interesele biciclistilor si poate, daca totul merge bine, va infiinta un skate park asa cum trebuie sau trasee speciale pentru freerideri, trial-isti si altii.
Asadar, loviti-ma cu propuneri de denumiri.
Sus In jos
glevi

MesajSubiect: Re: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   Joi Iul 08, 2010 2:22 am

Salutare,
Ce sa zic?eu zic ca ar fi ok ca ONG-u; sa se numeasca "green city for cyclists" , sau "two wheels for Brasov".Ce parere aveti?Asta ar fi in prima faza.Apoi restul ramine de discutat.Bafta.

Ultima editare efectuata de catre glevi in Joi Iul 08, 2010 9:29 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
glevi

MesajSubiect: Re: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   Joi Iul 08, 2010 2:16 pm

salutare
Mai am o idee.ONG-ul poate sa se numeasca CLUBUL CICLOTURISTIC BRASOV sau mai pe scurt CCBV.Bafta.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta   

Sus In jos

ONG pentru promovarea mersului pe bicicleta
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cod HTML pentru Flashscore

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum